Visite de 6e OGALCH au nouvel Opéra et Bibliothèque Nationale

Une expérience unique pour la classe de 6e OGALCH a été la visite, le 12 octobre, au nouveau bâtiment de l'Opéra et de la Bibliothèque Nationale, à Faliro.

Accompagnés par leurs professe urs Mesdames Brissimi et Sakaridou, les élèves ont eu une visite guidée à la grande salle du nouvel Opéra, les installations de la nouvelle Bibliothèque, le grand parc, le canal, le labyrinthe et le parc musical.

"La meilleure sortie pédagogique qu'on a eue"; selon une élève.

Nous souhaitons que tous les élèves revisitent ces installations, quand elles ouvriront officiellement leurs portes au public, pendant le premier semestre de 2017.

Μια μοναδική πραγματικά εμπειρία ήταν η επίσκεψη της τάξης 6Ε OGALCH, την Τετάρτη 12 Οκτωβρίου, στις εγκαταστάσεις της νέας Λυρικής Σκηνής και Εθνικής Βιβλιοθήκης, στο Κέντρο Πολιτισμού Σταύρος Νιάρχος, στο Φάληρο.

Με τη συνοδεία των καθηγητριών Νέων Ελληνικών κ. Μπρισίμη και Σακαρίδου, οι μαθητές ξεναγήθηκαν στη νέα μεγάλη αλλά και την εναλλακτική αίθουσα της Λυρικής Σκηνής (η πρώτη μία από τις μεγαλύτερες του κόσμου), στις αίθουσες της Εθνικής Βιβλιοθήκης, στο πάρκο, στο λαβύρινθο, στο κανάλι, στο μουσικό πάρκο.

"Η καλύτερη sortie που κάναμε ποτέ", είπε μία μαθήτρια.

Ευχόμαστε να έχουν όλα τα παιδιά την ευκαιρία να ξαναεπισκεφθούν τους χώρους, με την έναρξη λειτουργίας το πρώτο εξάμηνο του 2017.

Postes en rapport