Συμμετοχή της Γ Γυμνασίου στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα E twinning
  • Συμμετοχή της Γ Γυμνασίου στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα E twinning-0
  • Συμμετοχή της Γ Γυμνασίου στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα E twinning-1

Συμμετοχή της Γ Γυμνασίου στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα E twinning

Οι μαθητές του Γ2 τμήματος της Γ’ Γυμνασίου συμμετέχουν στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα E twinning με τίτλο «Gods and Myths, Virual Museum Night 2024». Στα πλαίσια του προγράμματος αυτού οι μαθητές και μαθήτριες του Γ2 (με την καθοδήγηση της φιλολόγου κας Καρατζά) συνεργάζονται με μαθητές και μαθήτριες από την Κροατία, το Βέλγιο, τη Γεωργία, την Τουρκία, την Ισπανία, και τη Σλοβακία με σκοπό να φτιάξουν ένα ψηφιακό μουσείο με θέμα την αρχαία ελληνική, τη λατινική, τη γοτθική και η σλαβική μυθολογία. Αξιοποιώντας διάφορα ψηφιακά εργαλεία οι μαθητές και μαθήτριες έχουν ως τώρα δημιουργήσει βίντεο σχετικά με την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο και τους κανόνες που πρέπει να διέπουν τη συνεργασία με άλλα σχολεία (https://view.genial.ly/652fba43738a150011c60300/video-presentation-netiq...) και έχουν συνομιλήσει με συμμαθητές τους από την Κροατία.

Το τελικό προϊόν του προγράμματος θα αναρτηθεί στην ευρωπαϊκή πλατφόρμα ESEP (Eurpean School Education Platform). Κανένα προσωπικό στοιχείο των μαθητών (ονοματεπώνυμο, φωτογραφίες) δεν θα δημοσιεύεται στην πλατφόρμα.

Postes en rapport