4 μέρες στην Τυνησία... αναμνήσεις για μια ζωή!

Στο πλαίσιο του 1ου Φόρουμ για τη Μεσόγειο, που πραγματοποιήθηκε στην Τυνησία, εφτά μαθητές Λυκείου του ελληνικού τμήματος, με πολύ καλό επίπεδο στα γαλλικά ως ξένη γλώσσα, συνοδευόμενοι από τις καθηγήτριες γαλλικών κ. Όλγα Δασκαλοπούλου και κ. Αγγελική Αδάμ και την εκπαιδευτική ακόλουθο του Γαλλικού Ινστιτούτου κ. Marion Raimbault, έζησαν έναν εκπαιδευτικό μαραθώνιο πάνω στην παιδαγωγική του έργου (projet) στο Hammamet της Τυνησίας. Σε σύνολο 150 συμμετεχόντων, η ελληνική αντιπροσωπεία αναμίχθηκε με αυτές του Κατάρ, των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων, της Αιγύπτου, της Ισπανίας, της Ιταλίας, της Τουρκίας, του Λιβάνου και φυσικά της Τυνησίας με σκοπό την εργασία στο κοινό θέμα που ενώνει όλoυς τους πολιτισμούς, τη θάλασσα που είναι η μητέρα όλων μας. Αφού παρακολούθησαν πολλά εργαστήρια και δημιούργησαν ομαδικά έργα τέχνης, πάντα καθοδηγούμενοι από τους ομιλητές του Φόρουμ (CANOPE, France Education), οι μαθητές εξοικειώθηκαν με τεχνικές του διεπιστημονικού έργου και έθεσαν τις βάσεις ενός διασχολικού έργου μεταξύ του σχολείου μας και του τυνησιακού σχολείου Ebn Charaf Thala με θέμα την μητρική ελευθερία που αισθάνεται κάποιος στη θάλασσα. Έχοντας τη γαλλική γλώσσα ως μέσο επικοινωνίας και ανταλλαγής απόψεων, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να αντιληφθούν την εύρος και την κινητήρια δύναμη της γαλλοφωνίας. Με αίσθημα ευθύνης, με δημιουργικότητα και παραγωγικότητα, τα δύο σχολεία ολοκλήρωσαν τις εργασίες τους μέσα σε πνεύμα συνεργασίας. Κατά την τελετή λήξης, οι μαθητές τίμησαν το σχολείο μας παρουσιάζοντας την εμπειρία τους στον Υπουργό Παιδείας της Τυνησίας και την Πρέσβειρα της Γαλλίας στην Τυνησία και καταχειροκροτήθηκαν συγκινώντας το κοινό τους και ιδιαίτερα εμάς τις καθηγήτριές τους. Η εργασία θα ολοκληρωθεί τον Μάιο 2024. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στο Γαλλικό Ινστιτούτο Τυνησίας και στο Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδας και ένα μεγάλο μπράβο στους μαθητές μας που εργάστηκαν σκληρά και αποτελεσματικά, μεταφέροντας τη λάμψη του ελληνικού πολιτισμού στη Μεσόγειο.